poniedziałek, 25 maja 2015

"Blizny" Katarzyna Michalik-Jaworska


Tytuł: Blizny
Autor: Katarzyna Michalik-Jaworska
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Liczba stron: 192
Moja ocena: 7/10


Nakładem wydawnictwa Dobra Literatura pojawiła się fenomenalna książka Katarzyny Michalik-Jaworskiej „Blizny”. Tytuł adekwatny do treści. Było smutno, momentami pojawiały się łzy, ale warto poznać tę historię. Odniosłam wrażenie, iż był to dokument kobiety, która poprzez swoje blizny z dzieciństwa i problemy dnia dzisiejszego, została alkoholiczką.

Mira miała ciężkie życie. Trudne dzieciństwo, krzywdzących ludzi wokół siebie, alkohol, przemoc. To wszystko zaznaczyło swoje piętno na dorosłym życiu kobiety. Matka opuściła ją dla NIEGO. Ojczyma, który robił wszystko, by zniszczyć jej  życie. Widziała ona śmierć swojego ojca, który powiesił się w piwnicy. Sama zaczęła pić, gdy opuścił ją mąż. Co to jest lampka wina wieczorem? Niby nic, ale to doprowadziło kobietę do zguby. To właśnie te przyjemności sprawiły, iż zepsuła sobie życie i straciła godność.  Terapia i rozdrapywanie ran zdały się na nic.


„Blizny” to dokument z życia alkoholika. Bardzo smutny dokument. Często narzekamy na swoje życie, nie zdając sobie sprawy z tego, że inni naprawdę mają gorzej. Są zniszczeni na starcie i tylko od nich zależy, jak to życie potoczy się dalej. Mirze udało się wygrać z alkoholem. Jednak jej brat stracił przez to życie. Śmierć się o niego upomniała w najmniej odpowiednim momencie. Smutne to wszystko… Cała książka taka jest, ale warto. Wywołuje wiele skrajnych emocji. Powieść wstrząsa czytelnikiem, jak mało która. Nie wiem, czy historia opisana przez Katarzynę Michalik-Jaworską zdarzyła się naprawdę, chociaż jej końcowa notka świadczy o tym, iż te historie miały miejsce w życiu jakiegoś alkoholika. Ale czy są prawdziwe, czy ubarwione? Chciałabym powiedzieć, iż jest to historia oparta na faktach, bo takie ma się wrażenie podczas czytania. Jeśli lubicie takie historie, bierzcie tę książkę w ciemno. Jest to również powieść dla tych, którzy lubią „mocne” propozycje literackie. Ta taka właśnie jest. Wstrząsa czytelnikiem i zostaje w głowie na długo.
12 komentarzy:

 1. Rzeczywiście, emocje związane z tą książką na długo pozostają w pamięci. Świetny tekst.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Jestem ciekawa drugiej książki tej autorki. Jeżeli wywołuje takie same emocje, to z ciekawością przeczytam.

   Usuń
 2. Pierwszy raz spotykam się z nazwiskiem tej autorki, a już chcę ją poznać (w sensie literackim ;) )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj polecam, polecam. Bardzo wartościowa lektura.

   Usuń
 3. Piękna recenzja. Lubię książki, które mną wstrząsają i wywołują wiele emocji, przeczytam
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! :) Ja też bardzo lubię książki, które wstrząsają czytelnikiem.A ta taka właśnie jest.

   Usuń
 4. Bardzo smutny temat:( Nie słyszałam jeszcze o tym tytule.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała książka jest przepełniona smutkiem.

   Usuń
 5. O proszę, a ja o tej książce wcześniej nie słyszałam, takie wstrząsające i smutne bardzo lubię, więc chętnie przeczytam !:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to tym bardziej Ci polecam. :) Autorka napisała jeszcze jedną książkę, którą zamierzam przeczytać. Oby była w tym samym klimacie. :)

   Usuń