wtorek, 10 września 2013

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargas Llosa


Książka Mario Vergasa Llosy pt.„Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” ukazuje obraz panoramy XX-wiecznego Peru, światowego Paryża, hippisowskiego Londynu, Tokio i Madrytu. Narratorem jest bohater powieści - Richardo Somocurio, jednak główna postać książki to niegrzeczna dziewczynka. Z powodu biedy i wstydu odczuwanego wobec rodziny i pochodzenia, już jako piętnastolatka ma plany na dalsze życie. Przyjmuje wobec tego rolę Chilijeczki Lily, towarzyszki Arlette, madame Robert Arnoux, Mrs. Richardson, Kuriko, madame Richardo Somocurio. Richardo poznaje ją pod każdą z tych postaci. Niegrzeczna dziewczynka to piękna, zmysłowa i charakterna Femme Fatale, która wierzy jedynie w bogactwo, nie ma uczuć, a mimo wszystko, zawsze, po zakończeniu burzliwie zapowiadającego się romansu, wraca do „grzecznego chudopachołka” .

„Jesteś dobrym człowiekiem, masz jednak okropną wadę: brak ambicji. Jesteś zadowolony z tego, co osiągnąłeś, nieprawdaż? Ale ty nic nie osiągnąłeś, grzeczny chłopczyku. Dlatego nigdy nie będę mogła zostać twoją żoną. Bo ja nigdy nie będę zadowolona z tego, co mam. Zawsze będę chciała więcej.”
Tak mawiała do niego kobieta, którą kochał niemal od zawsze. Największym marzeniem Richarda było żyć z ukochaną, a także zamieszkać w Paryżu. Otilita (jak się później okazuje, tak brzmiało jej prawdziwe imię) była nieco bardziej ambitna – zawsze osiągała to, czego zapragnęła.

Richardo chciał zapomnieć o tej miłości, ułożył sobie życie, ale gdy niegrzeczna dziewczynka nagle wróciła, zapisał w swoich notatkach: “...nadal kochałem ją do szaleństwa. Sam jej widok uświadomił mi, że nawet wiedząc, iż każdy związek z niegrzeczna dziewczynką skazany jest na niepowodzenie, jedyne, czego tak naprawdę pożądałem w życiu z ową namiętnością, z jaka inni dążą do majątku, sławy, sukcesu, władzy, to posiadanie jej-ze wszystkimi jej kłamstwami, matactwami, egoizmem, zniknięciami.”

Czy uda im się? A może i tym razem jego miłość odejdzie w zapomnienie?

Książka pisarza peruwiańskiego pochodzenia, zdawała się być niezwykle trudna, wzbudzała skrajne emocje. Część z was pewnie znienawidzi główną bohaterkę, inni zaś będą ją uwielbiać. Zastanawiam się, czy istnieje miłość trwająca namiętnie ponad czterdzieści, pięćdziesiąt lat. I uznałam, że z czasem ona wygasa i nie jest tak silna jak na początku. W trakcie lektury poznajemy także całą mozaikę różnorodnych bohaterów, których losy wcześniej czy później będą ze sobą powiązane gęstą siatką zależności. A wątek psychologiczny często przedstawia wewnętrzne rozterki, dylematy i przeżycia Richarda.

Warto przeczytać tę powieść. Są w niej ukazane rozmaite wątki: historia, miłość, ból, choroba, śmierć, rozczarowanie… A koniec jest niezwykle zaskakujący.

Moja ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz