środa, 25 września 2013

"Pozwól się uwieść" Anna KarpińskaCzy można wybaczyć zdradę? Z takim problemem boryka się Marta, która po rozwodzie z Rafałem, została z dwójką siedemnastolatków, Kajetanem i Rozalią. Samotność i żal przepełniały jej życie, w którym, w końcu, postanowiła coś zmienić. Planuje wakacje w Grecji, lecz najpierw szuka idealnego miejsca. Gdzie? Na forum internetowym. I tak poznaje Szymona, podróżnika znającego greckie zakątki, z którym nawiązuje niezobowiązującą znajomość i stały kontakt. W Grecji spędza dwutygodniowy urlop wraz z siostrą, Renatą. Na Krecie kobiety poznają dwóch greków, którzy wkrótce mają odwiedzić je w Polsce. A po powrocie Marta chcąc zmienić swe życie zgłasza swoją kandydaturę w konkursie na projekt ogrodu, jednak jej plany schodzą na dalszy plan, gdy dowiaduje się,że jej syn chce zamieszkać z ojcem. Kobieta musi zmierzyć się z przeciwnościami losu, ale czy koniec nie może być zarówno początkiem?

Marta musi postawić się rodzinie: wymagającej mamie i rozpieszczonej siostrze. I tak też się dzieje. Marta stara się uporządkować swoje życie "po swojemu". W tym czasie dostaje wiadomość z Grecji, że poznani tam dwaj mężczyźni mają zamiar odwiedzić Martę i Renatę w Polsce. Okazuje się, że bracia z Grecji są zamieszani w kradzież wartościowych ikon. Marta musi iść na ugodę z policją, by sama nie być podejrzaną. Wszystko idzie zgodnie z planem i wtedy kobieta doznaje szoku: dowiaduje się o romansie jej przyjaciółki, Alinki ze... szwagrem, mężem Renaty. Z jednej strony, ta ostatnia sobie na to zasłużyła, ale z drugiej... czy tak wypada? Marta jest bezradna. W dodatku okazuje się, że Szymon to... nie Szymon. Kim okaże się miły nieznajomy korespondent?

W książce pojawia się wiele interesujących wątków i... nic więcej Was tu nie zaskoczy. Książka jest przewidywalna. To zwykła, polska komedia obyczajowa. Ciągle przewijaj się w niej wątek Marty i jej rozterek rodzinnych oraz moment oczekiwania na spotkanie Marty z Szymonem. Powieść bardziej przypomina psychologię ludzkich zachowań, które zależą od sytuacji, w jakiej się znajdziemy. Myślę, że to dobra powieść, i niestety, nic więcej.

Moja ocena: 6/10

1 komentarz:

  1. Nie znam jeszcze tej autorki, ale przeczytam :)

    naczytane.blog.pl

    OdpowiedzUsuń