piątek, 28 listopada 2014

"Dobry ojciec" Diane Chamberlain  

„Dobry ojciec” Diane Chamberlain, to pierwsza przeze mnie czytana książka tej autorki, zaś druga z klubu „Kobiety To Czytają!”. Lubię książki z tej serii, ponieważ poruszają trudne tematy i nie są banalne. A bohater musi dokonać wyboru, który nie zawsze jest słuszny.

23-letni Travis ma na wychowaniu 4-letnią córkę, Bellę. Pomaga mu w tym matka, a on sam zarabia. Kiedy wybucha pożar w ich domu, babcia Belli ginie, ocalając w ten sposób życie wnuczki. Travis nie ma gdzie mieszkać, w dodatku stracił pracę. Razem z córką mieszkają w furgonetce i wyruszają w podróż za pracą. Gdy wszystkie oszczędności się kończą, mężczyzna dostaje nielegalną propozycję bycia kierowcą przemytnika narkotyków. Gdy zaczyna rozumieć powagę sytuacji i wiążące się z nią konsekwencje, rezygnuje. Wtedy jeszcze nie wie, jakie niebezpieczeństwo sprowadza na siebie i swoją córkę. Zostawił ją z Erin, nieznajomą mu osobą, która kilka miesięcy wcześniej straciła dziecko w wieku Belli. Ich życie jest zagrożone, Bella zostaje porwana. Czy uda im się uciec z pułapki? Co szykuje dla nich los?

Podczas czytania tej książki ciągle trapiło mnie pytanie czy Travis jest tytułowym dobrym ojcem.  Jest wiele za i przeciw. Niby chciał podjąć jakąkolwiek pracę, by zapewnić dziecko mieszkanie i żywność, z drugiej strony, podejmując tę pracę, naraził córkę na niebezpieczeństwo. Czy musiały to być to szybko i „łatwo” zarobione pieniądze? Gdy Bella jest w zagrożeniu, Travis robi wszystko, by ją chronić. Tylko czy na niektóre sprawy nie jest za późno?

„Dobry ojciec” Diane Chamberlain to bardzo dobra powieść. Jest godna uwagi ze względu na tematy w niej poruszane. I przede wszystkim, zmusza do głębokiej refleksji. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szybko i „niewinnie” zarobione pieniądze są ważniejsze niż życie własnego dziecka? Czy warto podjąć pracę poza prawem, by zapewnić dziecku dostatnie życie? Odpowiedzi na te pytania nie znajdziecie bezpośrednio w książce, musicie poszukać ich sami. Myślę, że właśnie dlatego ta książka jest ważna i godna zainteresowania wymagającego czytelnika. A każdy z Was odbierze ją indywidualnie. Polecam miłośnikom takiej prozy.

Książka bierze udział w wyzwaniu KIEDYŚ PRZECZYTAM!Tytuł: Dobry ojciec
Autor: Diane Chamberlain
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 392
Moja ocena: 7/10

16 komentarzy:

 1. Dzisiaj czytałam już chyba 2 recenzje tej książki i Twoja kolejna mnie przekonuje, że powinnam sięgnąć po ,,Dobrego Ojca"..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś, książka warta zainteresowania :-)

   Usuń
 2. Mam w planach książki tej autorki, słyszałam że podobno świetnie pisze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam opinię, że "Dobry ojciec" jest najsłabszą książką autorki, co nie znaczy, że książka jest zła. Po prostu Chamberlain ma świetne pióro :-)

   Usuń
 3. O książce słyszałam naprawdę wiele i marzę o jej przeczytaniu. :)
  Serdecznie zapraszam Cię na konkurs do mnie!
  Przesyłam buziaki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówią, że marzenia się spełniają, więc liczę na to, że szybko "Dobrego ojca" przeczytasz, bo jestem ciekawa Twojej opinii. ;-)

   Usuń
 4. Hm.. Może kiedyś. Sama nie wiem. Czas pokaże, czy przeczytam :) [ Szept Myśli ]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też odkładałam tę książkę na później. Nie sposób wszystkiego przeczytać, niestety ;-)

   Usuń
 5. Chciałabym poznać twórczość tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chamberlain też nie była znaną mi autorką, chociaż słyszałam o niej wieeele dobrego :-D

   Usuń
 6. Czytałam już kilka książek autorki i każda jest wyjątkowa, podoba mi się styl autorki i chętnie przeczytam inne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety nie czytałam innych książek autorki, poza "Dobrym ojcem", ale to jest do nadrobienia ;-)

   Usuń
 7. O! Tę książkę mam ochotę poznać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja bardzo polecam i życzę miłego poznawania. ;-)

   Usuń