poniedziałek, 8 grudnia 2014

"Stulecie Winnych" Ałbena Grabowska



Tytuł: Stulecie Winnych
Autor: Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 356
Moja ocena: 9++/10
Ałbena Grabowska to wspaniała polska powieściopisarka. Nie czytałam wszystkich jej książek, a te które miałam okazję przeczytać,  okazały się wyjątkowe. Jednak teraz autorka powaliła wszystkich na łopatki. Jej „Stulecie Winnych” jest najlepsze. I cieszę się, że to saga rodzinna. Dzięki temu będę miała jeszcze możliwość spotkać się z bohaterami i dowiedzieć się jakie były ich dalsze losy i czy wojna pozostawi ich wszystkich przy życiu.

1914 rok. Zbliża się wojna. Na świat przychodzą rudowłose bliźniaczki – Maria i Anna. Podczas porodu umiera ich matka, a druga dziewczyna ledwo uchodzi z życiem, dzięki czemu ma moc przewidywania przyszłości. Stanisław Winny, ojciec dziewczynek, ma na wychowaniu jeszcze dwóch synów, w czym pomaga mu daleka kuzynka, Andzia oraz jego matka, Bronisława, z mężem. Gdy w lipcowy poranek, Antoni, ojciec Stanisława, wybiera się do lasu na grzyby, widzi „Ruska”, który chciał go zabić. A to oznacza tyle, że wojna już się zaczęła i nastały dla nich ciężkie czasy. Teraz już nic nie będzie takie, jak kiedyś. Nastaje głód, przychodzi śmierć. Jedyną nadzieją dla rodziny Winnych i całego miasteczka Brwinów, jest koniec wojny. Ale nie każdy wróci z niej żywy.

Istotną rolę w tej powieści stanowią bliźniaczki. Anna Winna to chłonna wiedzy, spokojna dziewczynka. Odwiedza starego, bogatego Stanisława Lilpopa, który pożycza jej mnóstwo książek i opowiada o podróżach. Jego córka, Anna Lilpop, wyszła za mąż za Jarosława Iwaszkiewicza. A historia tej książki jest historią prawdziwą, co stanowi ogromny plus dla tej powieści.
Maria Winna, starsza bliźniaczka, wyciska z życia, ile tylko się da. Najważniejsze są dla niej szaleństwa, kontakty towarzyskie, spotkania z przyjaciółmi w kawiarni. Od siostry różni ją niemal wszystko, mimo to bardzo się kochają i lubią razem spędzać czas. Ogromną rolę w życiu dziewcząt stanowi Paweł, którego poznały w szkole, tuż po wojnie. Ten chłopiec namiesza w ich życiu, ale zostanie przy nich do końca. Obie kobiety (już dorosłe) będą go kochały. Tylko której z bliźniaczek Winnych, mężczyzna odda swoje serce? A którą wybierze?

Taką książkę mogła napisać tylko Ałbena Grabowska. Dawno nie czytałam nic bardziej ambitnego i wartościowego. „Stulecie Winnych” to pierwsze miejsce w rankingu najlepszej, przeze mnie czytanej powieści w 2014 roku. Czekam niecierpliwie na kolejną część sagi i już wiem, że autorka, dzięki tej powieści, należy do grona moich ulubionych pisarek, której powieści mogę brać w ciemno. Nie dość, że książka dotyka czułego dla nas tematu pierwszej wojny światowej, to porusza historię życia Stanisława Lilpopa, założyciela miasta Podkowa Leśna, którego córka wyszła za, wtedy jeszcze początkującego poetę, Jarosława Iwaszkiewicza. Ta opowieść zainspirowała mnie na tyle, że odwiedzę to miasto oraz Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Z tej książki dowiedziałam się więcej ciekawych, ludzkich rzeczy o wojnie, niż z podręcznika szkolnego. Jeżeli chcecie poznać najlepszą w tym roku książkę, sięgnijcie po „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej, a ja już zacieram ręce na kolejny tom, który rozpocznie się drugą wojną światową i… porodem. ZACHĘCAM!

A jaka jest Wasza najlepsza książka roku 2014?

Książka bierze udział w wyzwaniu CZYTAM OPASŁE TOMISKA

15 komentarzy:

 1. Już od jakiegoś czasu chcę przeczytać tę powieść i na pewno to zrobię:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm... Na razie nie wiem, czy przeczytam tą pozycję. Moją najlepszą książką w tym roku to z pewnością Chemia Śmierci Simona Becketta oraz Assassin's Creed: Tajemna Krucjata Olivera Bowdena.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie znam żadnej z książek, które wymieniłaś. Ale mam nadzieję, że na nie natrafię i również mnie oczarują. ;-)

   Usuń
 3. Wiesz co, przekonałaś mnie tak bardzo, że dziś sobie zamówię ten tytuł jako przedwczesny prezent urodzinowy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie!! Jestem pewna, że akurat Tobie książka bardzo przypadnie do gustu. ;-) Czekam na recenzje!

   Usuń
 4. Podpisuję się wszystkimi łapkami :) - wg mnie jest to też najlepsza z przeczytanych przeze mnie w 2014 roku książek, a do tego książka polskiej pisarki, co też jest dla mnie ważne :).
  A premiera II tomu powinna być już w końcu stycznia 2015 - taka wiadomość dostałam z wydawnictwa - z Ałbeną jeszcze nie potwierdzałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polskie autorki piszą najlepsze książki! :-) A "Stulecie Winnych" to po prostu cudo.
   Dzięki za info! Z tego co piszesz, wynika, że nie będę musiała długo czekać. Dobra wiadomość. :-)

   Usuń
 5. Muszę wreszcie poznać twórczość tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto! Ja zaczęłam czytać jej książki i zupełnie nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. A dostałam bardzo dobre powieści, dopracowane pod każdym szczegółem. :)

   Usuń
 6. Coraz częściej czytam pozytywne opinie na temat książek tej autorki, muszę w końcu się zapoznać z jej twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapraszam do konkursu :) Zostań swoim własnym Mikołajem :) http://www.krzywaprosta.pl/2014/12/09/konkurs-swiateczny-czyli-zostan-swoim-wlasnym-swietym-mikolajem/

  OdpowiedzUsuń
 8. O książkach Ałbeny Grabowskiej zrobiło się ostatnio bardzo głośno w blogosferze. Większość opinii jest pozytywna. Muszę rozejrzeć się za jej książkami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie zacznij od "Stulecia Winnych". Przepiękna powieść...

   Usuń