czwartek, 25 grudnia 2014

Święta, święta, święta!Święta, święta, święta!
            Na sklepowych półkach ozdoby świąteczne widnieją już od połowy października, a pierwsze reklamy świąteczne zobaczymy w listopadzie. Prawie dwa miesiące przed Gwiazdką. Od początku grudnia w marketach i na targach można kupić żywą choinkę. „Czy my przypadkiem nie zwariowaliśmy?” – spytacie. Otóż nie! To zwykły marketing, przypominający nam, że święta tuż, tuż… Tyle, że Gwiazdka dopiero przed nami, a ludzie już mają dość. Większość z nas nie lubi świąt. I wcale nie chodzi tu o ich magię, czy czas spędzony z rodziną. Gospodyni musi przygotować dwanaście potraw, wysprzątać mieszkanie, wydać pieniądze na jedzenie, środki czystości, prezenty dla rodziny, a może i nową sukienkę oraz eleganckie buty. W końcu święta są raz do roku. I pracuje taka kobieta przez tydzień na pełnych obrotach od rana do późnych godzin nocnych. Każdemu by się przejadło. Zmęczona, siada do wieczerzy, a powinna być zadbana i wystrojona, bo czeka ją jeszcze Pasterka. To nic, że całą noc nie spała, a od rana przygotowywała potrawy na kolację. Uśmiech nie powinien schodzić jej z twarzy. Kochani, dzielmy się obowiązkami! Ja zrobię karpia, ty barszcz z uszkami, ja pierogi, ty upieczesz makowca, ja posprzątam łazienkę, ty kuchnię. Nie zwalajmy obowiązków tylko na jedną osobę. To nie fair.
            Wielu z nas nie lubi świąt, chce odpocząć, a nie robić te potrawy i ubierać choinkę na pokaz. Nie chcemy świąt, bo mamy też swoje zmartwienia i problemy. Nie chcemy zastanawiać się, jaki prezent zadowoli innych. Albo właśnie straciliśmy bliskiego, ktoś z naszej rodziny zachorował lub dzieje mu się krzywda, Ja w marcu pochowałam babcię, a tuż przed świętami zmarł mi dziadek, z którym miałam same dobre wspomnienia.  I z tego powodu mam nie robić świąt? Właśnie teraz tym bardziej powinnam ubrać choinkę i zrobić święta! Pamiętajcie, że nigdy nie wiemy, w jakim składzie spędzimy kolejny rok. Cieszmy się tym, co mamy. Z tymi, z którymi ten świąteczny czas możemy spędzić. Nie kłóćmy się i szanujmy. Niech nasze życzenia będą szczere, z głębi serca. Życzmy innym jak najlepiej. Życie jest kruche i przeżyjmy je godnie, nie na kłótniach z bliskimi. By któregoś dnia nie było za późno. A Wam, drodzy Czytelnicy, życzę spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten czas nie będzie czasem narzekania, czasem straconym. Poczujmy magię świąt i nie żałujmy sobie niczego. Niech każdy z Was spędzi ten czas najlepiej, jak nigdy dotąd.
Wesołych Świąt!!!


2 komentarze:

  1. Ale ładnie napisałaś, ot tak, prosto z serca.:) Dodam tylko, żeby prawdziwa świąteczna atmosfera trwała przez cały rok w naszych sercach! Wesołych Świąt!

    OdpowiedzUsuń