poniedziałek, 29 grudnia 2014

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk… pewnie każdy słyszał co nieco o tej autorce, laureatce Nagrody Literackiej Nike w 2008 roku. Było mi wstyd, że nie czytałam którejś z jej książek. Tak więc trafiłam w bibliotece na „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. W swojej pracy licencjackiej miałam zamiar pisać o polskiej literaturze współczesnej, dlatego to właśnie Tokarczuk zagościła na liście lektur obowiązkowych. Zadowolona pochlebnymi opiniami na temat książki, zasiadłam do czytania. Myślicie, że książka mnie zachwyciła, czy raczej okazała się jedną z tych, która podoba się wszystkim, tylko nie mnie?

Janina Duszeńko to mieszkanka wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej. W sezonie zimowym zajmuje się pilnowaniem domów mieszkańców, którzy na ten mroźny czas przenieśli się do miasta. Niegdyś nasza bohaterka budowała mosty w Syrii, obecnie jest emerytowaną nauczycielką języka angielskiego. Jej pasją, a może i obsesją, jest astrologia. Z zamiłowaniem broni praw zwierząt, zaś w wolnych chwilach tłumaczy utwory Blake`a. Gdy w miejscowości, w której mieszka, zaczynają ginąć ludzie, ta ma na to pewną teorię: to zwierzęta z zemsty zabijają tych, którzy na nie polują. Sęk w tym, że jej zeznaniom nie wierzy nawet policja. Jedynie przyjaciele są wierni jej teorii. Czy kobieta, na którą nikt nie zwraca uwagi, może mieć rację? Kto jest seryjnym mordercą i dlatego to robi? Odpowiedzi na tę zagadkę kryminalną, znajdziecie na kartach tego pasjonującego thrillera.

Powieść Olgi Tokarczuk jest dziwna. I właśnie z tego powodu powinniśmy ją poznać. Podziwiam autorkę za to, że sprawiła, iż mnie, realistce, udało się uwierzyć w teorię, że to zwierzęta zabijają. I byłam temu wierna do końca powieści. Koniec tego utworu był nietypowo zaskakujący, bo zupełnie nie tego się spodziewałam po bohaterach „Prowadź swój pług…”. Bardzo chciałabym Wam opowiedzieć, kim okazał się morderca. To zwierze czy człowiek? Jednak nie chcę odbierać Wam przyjemności z czytania. Tej powieści nie uważam, co prawda, za rewelacyjną, ale chętnie poznam inne utwory Olgi Tokarczuk. (Coś polecacie konkretnego?).  Ja czasu spędzonego z tą książką nie żałuję i nie uważam, by był stracony. 
Polecam, to dobra powieść.Tytuł: Prowadź swój pług przez kości umarłych
Autor: Olga Tokarczuk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 318

14 komentarzy:

 1. Tokarczuk czytałam do tej pory tylko ,,Szafę" i mam ochotę na więcej jej książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie na uczelni podają "Szafę" jako przykład dobrej literatury. Zatem przeczytam, bo też mam ochotę na więcej. :-)

   Usuń
 2. Niestety kryminały nie są moją mocną stronę. Jednakże, skoro autorka jest tak wychwalana to wypadałoby przeczytać coś, co wyszło spod jej pióra. Muszę się rozejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej książce zagadka kryminalna jest jej mocną stroną. A co najważniejsze, koniec zaskakuje. :)

   Usuń
 3. Nigdy wcześniej nawet nie słyszałam o tym tytule, jednak widzę, że jest wart uwagi:) Przyznać muszę, że mam ogromną ochotę na prozę autorki, ale polecić nic nie mogę, bo sama jeszcze nic nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę Ci powiedzieć, że Twój komentarz podniósł mnie na duchu. Myślałam, że jestem jedyna, która nie czytała Tokarczuk. :)

   Usuń
 4. Tej powieści Tokarczuk nie czytałam, ale może się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja natomiast nie czytałam reszty powieści autorki, więc ciężko mi stwierdzić, jak wypada ten utwór na tle innych.

   Usuń
 5. Możesz mnie ugryźć, kopnąć...Ale nie słyszałam jeszcze o autorce. Może to sprawa tego, że siedzę a obyczajówkach i romansach, a kryminałów mam za sobą zaledwie z dwa. Kiedyś przydałoby się przełamać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie słyszałaś o Tokarczuk, ale nie da się znać każdego autora. :-)

   Usuń
 6. "Prawiek...", "Szafa", "Gra na wielu bębenkach" - te utwory czytałam i bardzo mi się podobały (polecam zatem). :) "Prowadź swój pług..." mniej mi przypadło do gustu, choć niewątpliwie trzeba docenić główną bohaterkę, chyba niewiele jest takich kobiet w polskiej literaturze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I już wiem, co będę czytać w nowym roku. :-) Dzięki za podpowiedzi.

   Usuń
 7. Możesz uwierzyć, że ja jeszcze NIC Tokarczuk nie czytałam? Jakoś kompletnie nam z sobą nie po drodze...Ale może w 2015 się to nareszcie zmieni :) Może nawet dzięki tej książce :)

  www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, wierzę, bo sama dopiero co poznałam twórczość Tokarczuk. :-)

   Usuń